Srbija se po razvijenosti telekomunikacione infrastrukture svrstava u prvih 50 zemalja u svetu. Ukupan prihod u telekomunikacionim sektoru je 2009. godine iznosio 1,5 milijardi evra. Razvijenost telekomunikacione infrastrukture u Srbiji omogućava brži i sadržajniji razvoj informacionih sistema državnih organa Srbije. Portal "e-uprava" već sada obuhvata oko 100 elektronskih servisa. Na portal i razvijenu infrastrukturu svoje servise mogu da stave i svi drugi državni organi, lokalna samouprava i javna preduzeća. Postojeći servisi treba više da se primenjuju i da se na razvijenu infrastrukturu stavljaju i drugi elektronski servisi. Međutim, raste opasnost privatnosti, jer se sve veći broj podataka o građanima vodi preko računara, sve je veća diseminacija podataka, sve više evidencija se integriše, a povećavaju se i prava na pristup podacima.
Srbija se po razvijenosti telekomunikacione infrastrukture svrstava u prvih 50 zemalja u svetu, istakao je dr Milan Janković, direktor RATEL-a, na informatičkom skupu "XIV IS DOS konferencija" održanom od 11. do 12. oktobra u Beogradu.
Ukupan prihod u telekomunikacionim sektoru je 2009. godine iznosio 1,5 milijardi evra.
Razvijenost telekomunikacione infrastrukture u Srbiji omogućava brži i sadržajniji razvoj informacionih sistema državnih organa Srbije.
Na skupu su, pored ostalog, predstavljeni rezultati u razvoju digitalne škole, veb portala "e-uprava", informatičkih (IT) projekata u pravosuđu, tržišta u telekomunikacijama, zaštite privatnosti, primene digitalnih sertifikata, elektronske sednice gradskog veća Beograda, sistema za sprečavanje odliva informacija, primene Strategije razvoja državne uprave do 2020. godine, novih servisa Privredne komore Srbije i jedinstvenih registara.
Učesnici skupa koji je organizovalo Društvo za informacione sisteme i računarske mreže bili su predstavnici zainteresovanih državnih organa, lokalne samouprave i javnih preduzeća.
Direktor Republičkog zavoda za informatiku i Internet Damir Baralić predstavio je rezultate u razviju portala "e-uprava" koji već sada obuhvata oko 100 elektronskih servisa.
Na portal i razvijenu infrastrukturu svoje servise mogu da stave i svi drugi državni organi, lokalna samouprava i javna preduzeća.
Upućen je poziv da se postojeći servisi više primenjuju i da se na razvijenu infrastrukturu stavljaju i drugi elektronski servisi.
Dr Marija Boban sa Pravnog fakulteta Sveučilišta u Splitu je govorila o "e-Government" sistemima i zaštiti privatnosti.
Ona je ukazala da rastu opasnosti za privatnosti jer se sve veći broj podataka o građanima vodi preko računara, sve je veća diseminacija podataka, sve više evidencija se integriše, a povećavaju se i prava na pristup podacima.